организиран от Катедра по романистика и германистика

Езикът е огледало, в което се отразява самият народ, неговото културно богатство и история. Студентите, изучаващи френски, немски и испански език, показаха спецификата и красотата на езиците на тържество, посветено на 50-годишния юбилей от създаването на филологическите специалности в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Събитието премина под надслова „Ден на езиците и културите“ и беше проведено от Катедрата по романистика и германистика на 16.05.2023 г. в уютната обстановка на залата на Читалище „Възраждане 1983“ Старинен Пловдив. Празникът беше открит от доц. д-р Надя Чернева, заместник-ректор на Пловдивския университет. Своето приветствие от името на деканското ръководство на Филологическия факултет към организаторите и участниците отправи и доц. д-р Елена Гетова. Доц. д-р Златороса Неделчева-Белафанте, ръководител на Катедрата по романистика и германистика, също поздрави гостите и представи накратко историята на катедрата. След официалните приветствия беше поставено началото на същинския празник, подготвен от студентите, изучаващи френски, немски и испански език, и техните преподаватели. Участниците показаха отлични езикови познания, вокални, танцови и поетични таланти. Първи представиха програмата си студентите от секция „Френски език“. В ролята на водещи на първата част от събитието на сцената излязоха студентките Изабел Илиева (3 курс, Български език и френски език) и Снежина Стойчева (3 курс, Български език и френски език). Мария Петрова ( 3 курс, Приложна лингвистика с френски език) прочете благодарствено писмо от името на студентите, изучаващи френски език, в което изразяват уважението си към преподавателите и техния труд. Снежина Стойчева (3 курс, Български език и френски език), Михаела Проданова (1 курс, Приложна лингвистика с френски език) и Илина Стоименова(3 курс, Приложна лингвистика с френски език) представиха своите презентации за Франция и френския език, за френското кино и френския шансон. Логично продължение бяха великолепните вокални изпълнения на три френски песни, изпълнени от Гергина Тончева (3 курс, Приложна лингвистика с френски език), Евгения Ангелова (2 курс, Лингвистика с бизнесадминистрация с втори език френски),  Михаела Проданова (3 курс, Приложна лингвистика с френски език). Стихотворения на френски автори рецитираха Снежина Стойчева, Данаил Тодоров (2 курс, Приложна лингвистика с френски език) и Георги Тодоров (2 курс, Френска филология). Първата част на събитието завърши с общо изпълнение на песента на френски език „Пишем по стените“, на известния певец Демис Русос. Програмата продължи с участието на секция „Немски език“. Водещият Ивайло Радев (4 курс, Български език и испански език) покани на сцената Августина Проданова (1 курс, Приложна лингвистика с немски език) да представи авторско стихотворение, посветено на немския език и неговата значимост. За да потвърдят казаното в стихотворението, студентките Венцислава Писачева и Есра Ахмед (1 курс, Приложна лингвистика с немски език) запознаха публиката с интересната история на немския език, като потопиха зрителите в дебрите на неговата същност. Втората част от програмата, посветена на немския език, завърши с песента „Прекрасен непознат“ на Кони Френсис в прекрасното изпълнение на Ванеса Янчева и Паскуалина Георгиева (1 курс, Приложна лингвистика с немски език). В последната част от програмата се изявиха студентите с испански език, които рецитираха както стихове на испански автори, така и авторски творби: Ивана Иванова (3 курс, Приложна лингвистика с испански език), Мишел Вангелова (2 курс, Гражданско образование, философия и испански език), Радиана Иванова (2 курс, Български език и испански език). Публиката се пренесе в слънчева и страстна Испания с презентацията на Жанета Делчева (2 курс, Приложна лингвистика с испански език) на тема „Испания – страната на плажовете, сиестите и фиестите”. За предколумбовите цивилизации – маи, ацтеки и инки разказа Божидария Райкова (2 курс, Приложна лингвистика с испански език). Андрея Драганова от специалност „Български език и испански език“ (4 курс) прочете разказ на Габриел Гарсия Маркес. Какво е испанската култура без китара и танц? Росица Петрова (4 курс, Лингвистика с информационни технологии) изсвири и изпя песента „Едно дълго пътуване“ на Марсела Гандара, а Лучия Комитова изпя прекрасно песента „Да започна отново“ на Пабло Алборан. Денят на езиците и културите приключи с романтично изпълнение на бачата – танцът, чиято родина е Доминиканската република. Танцовата хореография беше пресъздадена от Иван Тимчев (2 курс, Приложна лингвистика с испански език) и неговата партньорка Светлозара Савова, студентка от Педагогическия факултет на Пловдивския университет. Трудът и усърдието на всички участници,  без които празникът нямаше да бъде същият, беше възнаграден с бурни аплодисменти от публиката. Доц. д-р Златороса Неделчева-Белафанте връчи на всеки един от тях грамота за положените усилия. Денят на езиците и културите даде възможност на зрителите и преподавателите от катедрата да се насладят на забележителните успехи на студентите при изучаването на чуждите езици и предостави възможност на участниците да разгърнат своя потенциал, като покажат колко всестранни интереси и таланти притежават. Всички изразиха надеждата си, събитието да се превърне в ежегодна традиция.