На 26 октомври 2023 г. бяха обявени резултатите от проведения студентски конкурс по превод от български на английски език. Конкурсът беше отворен за студенти в бакалавърски и магистърски програми в ПУ.

В раздел ПРОЗА участниците превеждаха късия разказ на Йорданка Белева „Таралежите излизат през нощта“. Жури в състав доц. д-р Снежа Матюсън, гл. ас. д-р Росица Декова и гл. ас. д-р Полина Петкова присъди почетни грамоти на Ясмина Шаранска (ЛИТ) и Ралица Гологанова (АЕМ), а голямата награда – на Валена Колева (АФ). Преводът на победителката можете да видите ТУК.

В раздел ПОЕЗИЯ конкурсният текст беше стихотворението на Ивайло Иванов „Лице и сърце“. Жури в състав доц. д-р Витана Костадинова, преп. Вадим Банев и преп. Здравко Генов присъди поощрителна награда на Елица Димитрова (АФ). По препоръка на журито Елица Димитрова редактира превода си и ТУК ви предлагаме окончателния му вариант след редакцията.